سرافراز باحکم رهبرانقلاب رئیس رسانه ملی شد؛

زندگینامه و سوابق کاری رئیس جدیدسازمان صدا و سیما

تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۰۵

ریاست جدید رسانه ملی فارغ التحصیل رشته علوم سیاسی از دانشگاه بیروت، سابقه راه‌اندازی و مدیریت اغلب شبکه‌های برون مرزی ان سازمان از جمله Press TV , العالم را در کارنامه دارد.

به گزارش جهان، سرافراز ۵۴ ساله فرزند مرحوم "حجت‌الاسلام حاج شیخ ابوالفضل سرافراز"،یکی از وعاظ شهیر تهران و موسس مدرسه حضرت ولی عصر(عج) در قم و از شاگردان امام خمینی(ره) است.

وی برادر شهیدان "جواد سرافراز"(رئیس دفتر شهید بهشتی و عضو حزب جمهوری اسلامی که در حادثه هفتم تیر به شهادت رسید) و "علی سرافراز"(در سال ۱۳۶۵ در منطقه عمومی شلمچه به شهادت رسید) است.

سرافراز چند سالی است که در رشته علوم سیاسی از دانشگاه بیروت فارغ التحصیل شده و تالیفاتی در حوزه جهان اسلام داشته است.

کتاب "جنبش طالبان از ظهور تا افول" به تالیف سرافراز، اردیبهشت سال ۹۰ توسط انتشارات سروش منتشر شد. وی در این کتاب به شکل‌گیری طالبان، گرفتاری آن در دام جغرافیای سیاسی کشورهای بزرگ و قدرتمند منطقه‌ای، ایدئولوژی سلفی- وهابی حاکم بر آن و گرفتاری این جنبش در چنگال کشمکش‌های نژادی و منطقه‌ای پرداخته است.

سرافراز فعالیت‌های رسانه‌ای خود را در تحریریه روزنامه رسالت آغاز کرد و یکی همکاران نزدیک محمدکاظم انبارلویی(سردبیر فعلی روزنامه رسالت) در این روزنامه بود. وی از دوران ریاست محمد هاشمی رفسنجانی بر رسانه ملی در این سازمان حضور پیدا کرد و از سال ۷۱ تاکنون به عنوان معاون برون مرزی سازمان صدا و سیما مشغول به فعالیت است. وی همچنین طی مدتی مدیر شبکه‌های هیسپان تی وی، پرس تی وی، کوثر و العالم بود که از این جهت یکی از مدیران با سابقه رسانه ملی محسوب می‌شود.

وی همچنین در حکم رهبر معظم انقلاب در سال ۹۰ مبنی بر دستور تشکیل شورای عالی فضای مجازی، به عنوان عضو حقیقی این شورا انتخاب شد.

سرافراز به دلیل حضور طولانی مدت در معاونت برون مرزی و آشنایی به مباحث سیاست خارجی و دیپلماسی و همچنین دارا بودن مدرک دکترای علوم سیاسی از دانشگاه بیروت، تسلط به زبان عربی و انگلیسی و همچنین تالیفات در حوزه جهان اسلام؛ تاثیرات قابل توجهی در عملکرد حوزه برون مرزی صدا و سیما و اعلام مواضع در سیاست‌های خارجی و اصولی جمهوری اسلامی در فرای مرزها داشته است.

به عنوان نمونه سال ۹۱ زمانی که شبکه‌های ماهواره ای جمهوری اسلامی از روی ماهواره "هاتبرد" قطع شدند، سرافراز در مصاحبه‌ای اعلام کرد:«شبکه‌های جمهوری اسلامی ایران به دلیل اینکه دیدگاه متفاوتی نسبت به شبکه‌های غربی در اطلاع‌رسانی "حوادث خاورمیانه، اروپا و آمریکا نظیر جنبش وال‌استریت، اعتراضات مردم به نظام سرمایه‌داری اروپا" دارد قطع شده‌اند».

در واقع می‌توان گفت راه اندازی شبکه‌های برون مرزی از جمله رادیوی اینترنتی "اسلام" به زبان های انگلیسی ،‌آلمانی‌، روسی و ایتالیایی، شبکه‌های Press Tv، Ifilm، العالم و شبکه اسپانیایی هیسپان تی وی از جمله اقداماتی است که در زمان مدیریت سرافراز در معاونت برون مرزی صدا و سیما صورت گرفته است.

از آنجایی که قاطبه گروه‌های سیاسی کشور رسانه ملی را یک رسانه فراجناحی می‌دانند و معتقدند ریاست این سازمان باید این خصوصیت را در نوع عملکرد مدیریتی خود بکار ببندد؛ برخی کارشناسان حوزه رسانه محمد سرافراز را از آن جهت برای تصدی سازمان صدا و سیما مناسب می‌دانند که وی علاوه بر سابقه طولانی مدت در مدیریت رسانه، فردی کمتر شناخته شده، بی حاشیه و بی طرف در عرصه سیاسی است و همین مولفه می‌تواند عامل جذب گروه‌ها و گرایش‌های مختلف سیاسی به رسانه ملی باشد.

از سویی دیگر با توجه به عضویت رئیس سازمان صدا و سیما در هیأت دولت و نقش پر رنگ تعامل میان این سازمان و دستگاه اجرایی کشور به منظور تامین بودجه و پیشبرد اهداف رسانه‌ای رسانه ملی به عنوان بلندگوی جمهوری اسلامی در منطقه و جهان، حضور فردی مدیر، قاطع و بی حاشیه و بی طرف در عرصه سیاسی که بتواند صدا و سیما را در رسیدن به اهدافش یاری دهد ضروری به نظر می‌رسد.

منبع: نسيم

کد مطلب: 390189

‫هفته نامه صدا: اشتباه کردیم

منبع: jahannews.com

زمان انتشار: ۱۳۹۳/۸/۱۷ - ۱۳:۰۱ | کد خبر: ۳۳۵۶۲ |

|

محمدسرافراز رييس جديد سازمان صدا و سيما شد + متن حکم + زندگی نامه

مثلث آنلاین: محمدسرافراز رييس جديد سازمان صدا و سيما شد.

حضرت آیت الله خامنه ای طی حکمی با تقدیر از تلاشهای خستگی ناپذیر و دلسوزانه ی مهندس عزت الله ضرغامی، آقای محمّد سرافراز را برای یک دوره ی پنج ساله به ریاست سازمان صدا وسیما جمهوری ایران منصوب کردند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در این حکم با اشاره به مسئولیت تاریخی رسانه ملی در حفظ و ارتقای استقلال فرهنگی و هویت انقلاب ایران اسلامی تاکید کردند: سازمان صدا و سیما با مأموریت خطیر «هدایت و مدیریت فرهنگ و افکار عمومی جامعه» به مثابه دانشگاه عمومی، وظیفه گسترش دین، اخلاق، امید و آگاهی و ترویج سبک زندگی اسلامی- ایرانی در میان آحاد ملّت را بر عهده داشته و به عنوان موتور محرک و مشوق پیشرفت کشور، وظیفه پشتیبانی رسانه ای همه جانبه و مبتکرانه در امر بسیج عمومی ملّت و نیز کمک به مدیریت های اجرایی در جهت تأمین اهداف و اجرای سیاست های کلان نظام و تحقق سند چشم انداز کشور را بر دوش دارد.

متن حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای محمّد سرافراز دام توفیقه

با پایان یافتن دوره ی مسئولیت جناب آقای مهندس سیّد عزت الله ضرغامی که با تلاش و کوششی خستگی ناپذیر و دلسوزانه و مبتکرانه همراه بود، جنابعالی را با توجه به صلاحیتهایی که بحمدالله از آن برخوردارید و با آگاهی از تجربه طولانی مدیریتی تان در رسانه ملّی و آشنایی های گسترده تان با این مجموعه ی بزرگ و مهمّ برای یک دوره ی پنج ساله به ریاست سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران منصوب می کنم.

سازمان صدا و سیما با مأموریت خطیر «هدایت و مدیریت فرهنگ و افکار عمومی جامعه» به مثابه دانشگاه عمومی، با تکیه بر فعالیت ها و برنامه های حرفه ئی پیشرفته و عمیق رسانه ای، وظیفه گسترش دین و اخلاق و امید و آگاهی و ترویج سبک زندگی اسلامی- ایرانی در میان آحاد ملّت را بر عهده دارد. مسئولیت تاریخی رسانه ملّی در مقطع کنونی، حفظ و ارتقای استقلال فرهنگی و هویت انقلاب ایران اسلامی است. «عزم ملّی و ابتهاج معنوی و نشاط انقلابی» آحاد جامعه در مسیر اهداف بلند نظام اسلامی، در گرو آگاهی و معرفت عمیق و گسترده ی عمومی و نیازمند پیوند با سرچشمه های تولید فکر ناب دینی و خیل دلبستگان فرهیخته و پرانگیزه ی انقلاب اسلامی است. سازمان صدا و سیما همچنین به عنوان موتور محرک و مشوق پیشرفت کشور، وظیفه پشتیبانی رسانه ای همه جانبه و مبتکرانه در امر بسیج عمومی ملّت و نیز کمک به مدیریت های اجرایی در جهت تأمین اهداف و اجرای سیاست های کلان نظام و تحقق سند چشم انداز کشور را بر دوش دارد. اهمّ راهبردهائی که انشاء الله خواهد توانست رسانه ملّی را در اجرای این مسئولیت بزرگ یاری رساند، به پیوست ابلاغ می شود.

در پایان لازم می دانم از جناب آقای مهندس ضرغامی و همکاران ایشان که توانستند رسانه ی ملّی را در دوره ی مسئولیت خود به پیشرفتی چشمگیر برسانند که بتواند در عرصه های گوناگون سیاسی، اجتماعی و فرهنگی نقشی مؤثر ایفاء کند، صمیمانه تشکر کنم.

از درگاه خداوند منان توفیق جناب عالی را که مفتخر به انتساب به خانواده ی شهیدان معزّز انقلاب اسلامی می باشید در انجام این مأموریت خطیر و حساس با تکیه بر عنایات الهی خواستارم و برای شما و همکاران محترمتان دعا می کنم.

منبع: mosalas.ir

عبارات مشایه
مطالب مرتبط :